Płyny do ust - rodzaje, wskazania, składniki. Jaki wybrać?
Dla osób bardziej zainteresowanych podejmowaniem świadomych wyborów i zainteresowanych tematem, przygotowaliśmy listę naturalnych składników, które mogą występować w płukankach stomatologicznych oraz tych otrzymywanych w laboratoriach, które mogą okazać się niezastąpione przy zapobieganiu i w leczeniu wielu problemów stomatologicznych.
Płyny do ust - rodzaje, wskazania, składniki
Kategoria "płyny do ust" obejmuje różnego rodzaju produkty stosowane w celu pielęgnacji i ochrony jamy ustnej. Istnieje wiele rodzajów płynów do ust, które różnią się składem i właściwościami. Wskazane jest, aby płukać jamę ustną przez około 30 sekund do minuty, następnie wypluć i nie płukać ust wodą. Warto też czytać etykiety i uwagi pisane "małą czcionką".
Rodzaje płynów do ust
• Płyny antybakteryjne - zawierają związki antybakteryjne, takie jak chlorheksydyna (CHX) i chlorek cetylopirydyniowy (CPC), które eliminują bakterie w jamie ustnej i zapobiegając powstawaniu próchnicy i chorób dziąseł. Płyny do ust są łatwe w użyciu i mogą być stosowane jako uzupełnienie codziennej rutyny higieny jamy ustnej, zarówno rano jak i wieczorem.
• Płyny przeciwzapalne - zawierają składniki łagodzące ból i zapobiegające stanom zapalnym w jamie ustnej, takie jak olejki eteryczne z mięty, tymianku czy eukaliptusa.
• Płyny na nadwrażliwość- zawierają składniki łagodzące ból podczas spożywania zimnych czy gorących napojów, kwaśnych i słodkich potraw.
• Płyny wybielające - zawierają składniki wybielające, takie jak nadtlenek wodoru, które pomagają usunąć przebarwienia na zębach.
• Płyny nawilżające na suchość w ustach (kserostomię) - zawierają składniki nawilżające, takie jak glicerynę lub kwas hialuronowy. Zapobiegają suchości w jamie ustnej i odświeżają oddech.
• Płyny na nieświeży oddech - zawierające substancje neutralizujące nieświeży oddech z ust. Mogą zawierać aktywny tlen
• Płyny na co dzień - służące poprawie codziennej higienie jamy ustnej - profilaktyczne zapobieganie chorobom dziąseł i próchnicy.
Najczęściej spotykane składniki w płynach do ust:
• Chlorek cetylopirydyniowy (CPC) - związek antybakteryjny, który hamuje wzrost bakterii w jamie ustnej.
• Chlorheksydyna (CHX) – związek o działaniu antyseptycznym i przeciwbakteryjnym.
• Fluor - pierwiastek, który zapobiega powstawaniu próchnicy i wzmacnia szkliwo zębów.
• Olejki eteryczne (np. miętowy, tymiankowy, eukaliptusowy) - składniki łagodzące ból i zapobiegające stanom zapalnym w jamie ustnej.
• Gliceryna - składnik nawilżający, który zapobiega suchości w jamie ustnej.
• Alkohol - działanie dezynfekujące. Podrażnia śluzówkę jamy ustnej i może powodować suchości w ustach. Nie polecamy!
Płyny z alkoholem
Na rynku jest wiele płynów do ust zawierających alkohol, który może podrażniać delikatną skórę wokół ust i przesuszać jamę ustną. Dlatego, osoby z wrażliwą skórą lub skłonnością do podrażnień powinny wybierać płyny bez alkoholu. Przed zakupem lepiej sprawdzić jak jest w konkretnym przypadku. Nie ufajmy bezgranicznie globalnym marketowym markom - często zawierają w składzie alkohol.
Płyny do ust z chlorheksydyną
Płyny do ust z chlorheksydyną to preparaty antybakteryjne, które zawierają w swoim skłądzie chlorheksydynę - związek o działaniu antyseptycznym i przeciwbakteryjnym. Chlorheksydyna jest skutecznym środkiem przeciwko bakteriom, grzybom i wirusom, a także hamuje tworzenie się płytki nazębnej, co pomaga zapobiegać chorobom dziąseł i próchnicy.
Płyny do ust z chlorheksydyną stosowane są zazwyczaj jako preparaty lecznicze, zalecane przez stomatologów w przypadku chorób jamy ustnej, takich jak zapalenie dziąseł czy paradontoza. Mogą też być stosowane jako pomoc w leczeniu aft, zapalenia błony śluzowej jamy ustnej czy po zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej.
Który płyn z chlorheksydyną wybrać?
Na rynku jest wiele płynów zawierających w składzie chlorheksydynę. Na etykietach jest oznaczona skrótowo jako CHX i może wstępować w kilku stężeniach, które można używać w zależności od potrzeb - poniżej wskazania dla poszczególnych stężeń:
Płyny do ust z chlorheksydyną o stężeniu 0,2% zazwyczaj stosuje się jako preparaty antybakteryjne w przypadku chorób jamy ustnej, takich jak zapalenie dziąseł czy stan zapalny przyzębia. Zwykle stosuje się je dwa razy dziennie, po szczotkowaniu zębów, przez okres maksymalnie 2 tygodni. Polecane są przed i po zbiegach stomatologicznych w celu zapewnienia pacjentowi maksymalnej higieny i minimalizacji potencjalnych powikłań.
Płyny do ust z chlorheksydyną o stężeniu 0,12% lub 0,1% stosuje się zwykle przez okres do miesiąca, jako preparaty zapobiegające tworzeniu się płytki nazębnej oraz - podobnie jak w przypadku stężenia 0,2% w celach terapeutycznych - co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób dziąseł i próchnicy. Mogą być stosowane codziennie, najlepiej wieczorem, po szczotkowaniu zębów i nie należy ich płukać wodą.
Płyny do ust z chlorheksydyną o stężeniu 0,06% lub 0,05% są zwykle stosowane jako preparaty pomocnicze w leczeniu aft i zapalenia błony śluzowej jamy ustnej. Mogą być stosowane codziennie, bez ograniczeń czasowych.
Płyny do ust, w których składzie występują zarówno chlorheksydyna (CHX), jak i chlorek cetylopirydyniowy (CPC) są skuteczniejsze w zwalczaniu bakterii w jamie ustnej niż płyny zawierające tylko jedną z tych substancji.
Mechanizm synergii między CHX i CPC polega na wzajemnym potęgowaniu ich działań antybakteryjnych. CHX działa głównie poprzez wiązanie się z błonami komórkowymi bakterii i zwiększanie ich przepuszczalności, co prowadzi do uszkodzenia komórek i śmierci bakterii. CPC natomiast działa poprzez wiązanie się z powierzchnią komórek bakteryjnych i hamowanie ich wzrostu.
Badania wykazały, że połączenie CHX i CPC w płynach do ust prowadzi do zwiększonej skuteczności w redukcji płytki nazębnej oraz bakterii w porównaniu z samym CHX lub CPC. W badaniach in vitro wykazano też, że kombinacja CHX i CPC wykazuje działanie bakteriobójcze wobec szerokiego zakresu bakterii, w tym tych, które wykazują oporność na działanie samej CHX.
Uwaga: Jednak należy pamiętać, że nie zawsze więcej to lepiej, a stosowanie zbyt dużej ilości lub zbyt długie stosowanie płynów zawierających CHX i/lub CPC może prowadzić do niekorzystnych skutków ubocznych, takich jak przebarwienia zębów czy podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej. Niepożądanych skutków ubocznych można uniknąć stosując się do zaleceń powyżej lub informacji zawartych na etykiecie. Gdyby jednak doszło do przebarwienia szkliwa - nie martw się - to całkowicie odwracalne. Przebarwienie zniknie po kilku dniach szczotkowania zębów.
Płukanki z fluorem
Płyny do ust z fluorem to preparaty, które zawierają fluorki, czyli związki chemiczne z fluorem, których działanie polega na wzmacnianiu szkliwa zębów i zmniejszeniu ryzyka powstawania próchnicy.
Główne rodzaje fluorków stosowanych w płynach do ust: fluorek sodu i fluorek cynku oraz aminofluorki - pochodzenia organicznego.
Płyny do ust z fluorkiem sodu zawierają zwykle stężenie fluorku sodu wynoszące od 0,05% do 0,2%. Fluorek sodu działa na szkliwo zębów, tworząc warstwę, która chroni przed kwasami, powodującymi powstawanie próchnicy. Preparaty te stosuje się w celu zmniejszenia ryzyka powstawania próchnicy, a także w leczeniu już istniejącej próchnicy.
Płyny do ust z fluorkiem cynku zawierają fluorek w stężeniu od 0,05% do 0,1%. Fluorek cynku działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, zmniejszając ryzyko powstawania chorób jamy ustnej, takich jak zapalenie dziąseł czy stan zapalny przyzębia.
Płyny do ust z fluorem stosuje się przede wszystkim w celu zapobiegania próchnicy i wzmacniania szkliwa zębów. Są szczególnie polecane dla osób zwiększonego ryzyka powstawania próchnicy, takich jak dzieci, osoby z chorobami jamy ustnej, palacze czy osoby z nietypową dietą. Stosowanie płynów do ust z fluorem jest również ważne dla osób noszących aparaty ortodontyczne czy protezy, które mogą utrudniać skuteczne mycie zębów.
Aminofluorki, to związki chemiczne, które zawierają fluorek oraz dodatkowo aminokwasy. W płynach do ust stosuje się je w stężeniu 0,025%. Ich działanie polega na tworzeniu związków fluorku z białkami szkliwa, co przyczynia się do jego wzmocnienia.
Aminofluorki pozyskiwane są z fluorowanych pochodnych aminokwasów, takich jak fluorowana fenyloalanina. Fluorowana fenyloalanina jest syntetyzowana w laboratoriach i następnie poddawana reakcjom chemicznym, które prowadzą do powstania aminofluorków.
Dzięki swojej strukturze, aminofluorki są mniej drażniące dla jamy ustnej i nie powodują przebarwień zębów, co stanowi ich przewagę w stosunku do innych fluorowych związków. Ich działanie polega na tworzeniu związków fluorku z białkami szkliwa, co przyczynia się do jego wzmocnienia i zmniejszenia ryzyka powstawania próchnicy. Aminofluorki są stosowane w produktach do higieny jamy ustnej, takich jak płyny do ust, pasty do zębów czy żele, w stężeniu 0,025%.
Płyny do ust z fluorem stosowane są przede wszystkim w celu wzmacniania szkliwa i zapobiegania powstawaniu próchnicy. Wybór konkretnego rodzaju preparatu zależy od indywidualnych potrzeb i stanu jamy ustnej danej osoby.
Warto jednak zauważyć, że fluorek sodu oraz fluorek cynawy są najczęściej stosowanymi związkami fluoru w produktach do higieny jamy ustnej, ze względu na ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.
Ostrzeżenie: Uwaga na fluor w płynach do ust!
Należy pamiętać, że stosowanie fluoru może powodować skutki uboczne w postaci żółtych zębów. To jednak tylko wizualny efekt uboczny działania fluoru. O wiele ważniejszym aspektem stosowania fluoru w produktach stomatologicznych jest jego silne działanie toksyczne na organizm człowieka, a dokładnie neurotoksyczne - czyli działające na centralny układ nerwowy człowieka. Jony fluorkowe, są silnie toksyczne. Zaburzają procesy enzymatyczne w komórkach, hamując oddychanie tkankowe, przemianę węglowodanów, lipidów oraz syntezę hormonów. Należy też wspomnieć, że fluor jako gaz jest wszechobecny w środowisku oraz w wodzie, a co za tym idzie w wielu pokarmach: zupach, kawie, herbacie, napojach, pieczywie...
Temat fluoru - jako substancji zatruwającej organizm jest często bagatelizowany przez środowisko stomatologiczne, a zalecenia dawek fluoru w produktach do profilaktyki jamy ustnej - rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zostały w ostatnich latach podniesione do jednych z najwyższych na świecie! Szczególnie niepokojące są zalecenia zwiększające dawki fluoru w produktach dla dzieci. Argumentem jaki słyszymy od stomatologów to, że fluor działa przeciwpróchnicowo, a dawki zawarte w produktach są całkowicie bezpieczne dla organizmu. Z pierwszym stwierdzeniem możemy się zgodzić, z drugim niekoniecznie. O ile - w jamie ustnej fluor - łącząc się z hydroksyapatytem sprawia, że szkliwo zębów się utwardza, tworząc jeszcze twardszą strukturę zwaną fluoroapatytem, to absorpcja fluoru przez śluzówkę w głąb organizmu jest już czymś szkodliwym. Na toksyczne działanie fluoru szczególnie narażone są dzieci oraz kobiety po menopauzie, u których nadmiar fluoru w organizmie objawia się łamliwością kości. Statystycznie - co druga kobieta po 50-tce doświadcza złamania kości z powodu osteoporozy.
Jak dotąd, wszechobecny fluor zawarty w pastach do zębów i płynach do ust, nie sprawił, że problem społeczny próchnicy w społeczeństwie zniknął. Złoty środek okazał się mało skuteczny - nie działa.
Płukanki ziołowe i olejki eteryczne
Płyny ziołowe i zawierające olejki eteryczne - to płyny do płukania jamy ustnej, które zawierają w swoim składzie naturalne olejki eteryczne i ekstrakty roślinne. Zawarte z olejkach i wyciągach roślinnych substancje czynne, wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwutleniające i antyseptyczne. Olejki eteryczne i zioła, takie jak mięta, eukaliptus, anyż, szałwia, rumianek, stosowane są również ze względu na swoje właściwości odświeżające i łagodzące podrażnienia w jamie ustnej.
Uwaga dotycząca olejków eterycznych: O ile ze zrozumieniem czym są wyciągi i ekstrakty roślinne nie ma problemu, o tyle nazwa olejki eteryczne kojarzy się zazwyczaj z czymś co pachnie i można to stosować w dyfuzorach lub odświeżaczach powietrza. Nic bardziej mylnego. Olejki eteryczne to silnie skoncentrowane substancje roślinne, otrzymywane w procesie destylacji. Olejki eteryczne to crème de la crème z rośliny. To wysoce skoncentrowane aromatyczne substancje pozyskiwane z roślin, takich jak kwiaty, liście, korzenie, kora czy owoce. Zawierają naturalne związki chemiczne, które nadają roślinom charakterystyczny zapach i smak. Niektóre olejki wykazują działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe czy przeciwzapalne. W zależności od rodzaju rośliny, z której pochodzi olejek, może zawierać setki, a nawet tysiące różnych związków chemicznych, takich jak terpeny, fenole, aldehydy, ketony, estry i alkohole, które mają bardzo silne działanie.
Płyny na nadwrażliwość
Płyny na nadwrażliwość - to preparaty przeznaczone dla osób z wrażliwymi zębami. Zawierają składniki, które pomagają wzmocnić szkliwo zębów, zmniejszyć wrażliwość zębów na zimno i gorąco, słodkie czy kwaśne produkty spożywcze oraz zmniejszyć ból związanym z nadwrażliwością zębów. Często w skład tych płynów wchodzą sole potasu, hydroksyapatyt i fluor, które pomagają wzmocnić szkliwo zębów.
Płyny na nieświeży oddech
Płyny na nieświeży oddech - to preparaty, które pomagają w walce z nieprzyjemnym zapachem z ust. Zawierają substancje, które neutralizują nieprzyjemny zapach, takie jak mentol, eukaliptol, tymol czy chlorofil. Często w skład tych płynów wchodzą również olejki eteryczne i ekstrakty roślinne, które pomagają walczyć z bakteriami w jamie ustnej i zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.
Warto zauważyć, że niektóre płyny do ust mogą mieć w swoim składzie składniki z kilku kategorii, np. płyny ziołowe mogą jednocześnie działać przeciwzapalnie, przeciwutleniająco oraz odświeżająco, a płyny na nadwrażliwość mogą zawierać zarówno fluor, jak i substancje łagodzące podrażnienia.
Płyny z hydroksyapatytem
Płyny z hydroksyapatytem to preparaty stosowane w higienie jamy ustnej, które zawierają krystaliczny proszek hydroksyapatytu. Hydroksyapatyt jest naturalnym składnikiem szkliwa i kości, który zawiera w swojej strukturze kationy wapnia i fosforanowe grupy fosforanowe. W płynach z hydroksyapatytem jest stosowany w postaci mikronizowanej, co zapewnia mu lepszą penetrację w przestrzeniach międzyzębowych oraz na powierzchni zębów.
Płyny z hydroksyapatytem mają wiele właściwości, które przyczyniają się do poprawy zdrowia jamy ustnej, takich jak:
• Wzmacniają szkliwo zębów, dzięki czemu zmniejszają ryzyko powstawania ubytków i nadwrażliwości zębów.
• Redukują przebarwienia z powierzchni zębów, poprawiając ich wygląd.
• Zapobiegają tworzeniu się kamienia nazębnego, który może prowadzić do chorób przyzębia.
• Neutralizują kwaśne pH w jamie ustnej, co pomaga w zapobieganiu próchnicy.
• Zmniejszają stan zapalny dziąseł i zapobiegają chorobom przyzębia.
Płyny z hydroksyapatytem są polecane dla osób z nadwrażliwością zębów, ze względu na ich właściwości remineralizacyjne i wzmacniające szkliwo. Są także stosowane jako uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej, w celu utrzymania jej zdrowia.
Wybrane substancje występujące w płynach do ust
Lista substancji występujących w płynach do ust, ich działanie na zęby i śluzówkę jamy ustnej oraz ich uszeregowanie w kolejności alfabetycznej:
Aloes - łagodzi podrażnienia i zapalenia jamy ustnej, działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
Anyż - działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego.
Arnika - działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, łagodzi podrażnienia i stan zapalny dziąseł.
Azotan potasu - stosowany w płynach do ust jako składnik mający na celu łagodzenie objawów nadwrażliwości zębów. Nadwrażliwość zębów polega na tym, że ekspozycja zęba na bodźce termiczne, chemiczne lub mechaniczne powoduje odczucie bólu.
Azotan potasu działa na poziomie kanalików zębowych, które są strukturami mikroskopijnymi w zębinie (warstwie zęba pod szkliwem), które zawierają wypustki komórek nerwowych. W przypadku nadwrażliwości, kanaliki te są odsłonięte i otwarte, co umożliwia bodźcom docieranie do nerwów zębowych i powodowanie bólu. W płynach do ust azotan potasu jest stosowany w niskim stężeniu, zwykle poniżej 5%. Może być stosowany jako dodatek do innych substancji, takich jak fluor czy aloes, aby zwiększyć ich skuteczność w łagodzeniu objawów nadwrażliwości zębów.
Isomalt - substancja słodząca, nie powoduje próchnicy, korzystnie wpływa na zdrowie zębów.
Kwas hialuronowy - działa przeciwzapalnie i regenerująco, łagodzi podrażnienia, stany zapalne i ból w jamie ustnej.
Ksylitol - substancja słodząca, zapobiega powstawaniu próchnicy, działa przeciwbakteryjnie i zmniejsza ilość bakterii w jamie ustnej.
Malwa - działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia i ból w jamie ustnej.
Mięta - działa odświeżająco i łagodzi ból w jamie ustnej, zmniejsza ilość bakterii w jamie ustnej, zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego.
Mleczan cynku - działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, wspomaga gojenie się ran w jamie ustnej oraz hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy.
Nadtlenek wodoru - składnik wybielający, który pomaga usunąć przebarwienia na zębach.
Nadtlenek karbamidu- składnik wybielający, który pomaga usunąć przebarwienia na zębach.
Olejek imbirowy - działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia i ból w jamie ustnej. Silne działanie na bakterie beztlenowe, odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust.
Olejek z drzewa herbacianego: posiada działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a także łagodzi podrażnienia i działa kojąco.
Olejek z eukaliptusa - działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo, a także łagodzi ból i stan zapalny.
Olejek z mięty pieprzowej: działa orzeźwiająco i kojąco na ból gardła, a także posiada właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.
Olejek z rozmarynu: działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, a także stymuluje krążenie krwi.
Panthenol: łagodzi podrażnienia i wspomaga gojenie się ran w jamie ustnej.
Sól morska: działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, a także łagodzi ból i stan zapalny.
Szałwia: działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, a także łagodzi podrażnienia i ból w jamie ustnej.
Siemię lniane: działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco, a także łagodzi podrażnienia i stan zapalny.
Panthenol - prowitamina B5, czyli kwas pantotenowy, to substancja obecna w niektórych płynach do ust. Jest to składnik, który wpływa na kondycję błony śluzowej jamy ustnej oraz na stan zębów. Kwas pantotenowy przyczynia się do produkcji koenzymu A, który bierze udział w procesie przemiany materii, a także wpływa na produkcję kolagenu, który z kolei jest ważnym składnikiem tkanki łącznej. Dzięki temu kwas pantotenowy poprawia kondycję błony śluzowej jamy ustnej i wpływa na jej regenerację, a także wpływa na wzmacnianie zębów.
Porost islandzki - działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego.
Rokitnik - działa przeciwzapalnie i regenerująco, łagodzi podrażnienia i ból w jamie ustnej.
Rumianek - działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia i ból w jamie ustnej.
Siemię lniane - działa przeciwzapalnie i regenerująco, łagodzi podrażnienia i ból w jamie ustnej.
Szałwia - działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, zmniejsza ilość bakterii w jamie ustnej.
Tymianek - działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego.
Witamina B3 (niacyna) występuje w niektórych płynach do ust. Niacyna jest ważnym składnikiem w produkcji energii przez komórki organizmu. Wpływa również na zdrowie jamy ustnej poprzez regulację procesów metabolicznych. Niacyna wspomaga utrzymanie zdrowych dziąseł i zapobiega chorobom przyzębia.
Witamina B6 (pirydoksyna) jest również składnikiem niektórych płynów do ust. Pirydoksyna wpływa na produkcję czerwonych krwinek, a także na przemianę aminokwasów. Witamina B6 ma również działanie przeciwzapalne, dlatego jej obecność w płynach do ust pomaga w zapobieganiu chorobom przyzębia i stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej.
Witamina B5 – patrz panthenol
Witamina C: działa przeciwutleniająco i wspomaga regenerację nabłonka jamy ustnej.
Wyciąg z aloesu: działa przeciwzapalnie i łagodzi podrażnienia, a także wspomaga regenerację nabłonka jamy ustnej.
Wyciąg z arniki: działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, a także łagodzi ból i opuchliznę.
Wyciąg z kasztanowca - właściwości ściągające i przeciwzapalne. Wyciąg ten pochodzi z owoców kasztana i zawiera m.in. escynę, która działa na naczynia krwionośne. Związki te zwiększają napięcie ścian naczyń krwionośnych i zmniejszają ich przepuszczalność, co prowadzi do zmniejszenia obrzęków i stanów zapalnych, zwłaszcza jeśli są spowodowane chorobą przyzębia. Może również pomóc w łagodzeniu podrażnień i stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej oraz wzmocnić naczynia krwionośne, co korzystnie wpływa na stan dziąseł i zapobiega krwawieniom.
Wyciąg z propolisu: działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, a także łagodzi podrażnienia i ból w jamie ustnej.
Wyciąg z rumianku: działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, a także łagodzi podrażnienia i ból w jamie ustnej.
Wyciąg z tymianku: działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, a także łagodzi ból i stan zapalny.
Podsumowanie
Płyny do ust są skutecznym narzędziem w codziennej higienie jamy ustnej. Ich głównym zadaniem jest redukcja ilości bakterii i zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego oraz chorób dziąseł i zębów. Najważniejszym składnikiem wielu płynów do ust jest chlorheksydyna (CHX), który działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Innymi popularnymi składnikami są:
- fluorki, które zapobiegają próchnicy,
- aminofluorki, które mają działanie remineralizujące,
- olejki eteryczne, które odświeżają oddech,
- hydroksyapatyt, który remineralizuje i wzmacnia szkliwo.
Płyny ziołowe i z olejkami eterycznymi mogą działać antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Płyny na nadwrażliwość zawierają składniki, takie jak azotan potasu, które zmniejszają wrażliwość zębów na zimno i ciepło. Istnieją również płyny do ust z dodatkiem aloesu, kwasu hialuronowego, ksylitolu, szałwii, mięty, tymianku, olejku imbirowego, arniki i wielu innych składników, które mają różnorodne właściwości pielęgnacyjne i lecznicze. Ważne jest, aby wybierać płyny do ust zgodnie z indywidualnymi potrzebami i zaleceniami stomatologicznymi. Warto również pamiętać, że płyny do ust nie zastępują szczotkowania zębów i regularnych wizyt u stomatologa.
Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blog stomatologiczny